Ukraińska siatkówka
Marta Baumert
Początki siatkówki na Ukrainie są silnie związane z Charkowem. To w tym mieście, w 1925 roku, po raz pierwszy rozegrano mecz siatkówki. Ukraińska siatkówka jest od samego początku silnie związana jest z rosyjską siatkówką – w końcu to na rosyjskim regulaminie wzorowano się, gdy tworzono reguły gry w Ukrainie.
W 1928 roku Ukrainę włączono do programu zawodów sportowych pomiędzy republikami radzieckimi. Ukrainę reprezentowały męskie i żeńskie drużyny z Charkowa jako najsilniejsze z całego kraju. Za czasów ZSRR ukraińska siatkówka odnosiła dość znaczące rezultaty. W regionie Europy Środkowo – Wschodniej siatkówka z Ukrainy była uznawana za bardzo dobrą, szczególnie w latach 50 i 60 XX wieku. W 1961 roku żeński zespół Burewisnyk Odessa zdobył złoty medal mistrzostw ZSRR, a w 1962 roku męski zespół tego samego klubu z Odessy zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy.
16 czerwca 1991 odbyła się konferencja założycielska Federacji Piłki Siatkowej Ukrainy. W 2015 roku Ukraińcy zajęli 3 miejsce w Uniwersjadzie[1] (po meczu z Argentyną).
Najlepszym klubem ukraińskim jest Łokomotyw Charków («Локомотив» Харків), który ma 13 zwycięstw Superligi ukraińskiej na swoim koncie. Klub ten został założony w 1973 roku. 3 marca 2014 roku zarząd klubu zdecydował o wycofaniu klubu z rozgrywek ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie. Innymi ważnymi klubami na Ukrainie są: Lokomotyw Kijów, Szachtar Donieck, Dynamo Ługańsk i Azot Czerkasy.
Ciekawym zjawiskiem w ukraińskiej siatkówce jest kwestia reprezentantów kraju. Ci najzdolniejsi, którzy stanowiliby o sile zespołu Ukrainy na arenie międzynarodowej, grają dla Rosji. W czasach transformacji politycznych, całe rodziny zmieniały obywatelstwa na rosyjskie, najczęściej dlatego, żeby mieć choć niewielką gwarancję godnego życia. Tacy zawodnicy wolą grać dla Rosji, która od zawsze jest uznaną reprezentacją na arenie międzynarodowej (drugie miejsce w rankingu FIVB[2]), a nie dla Ukrainy, która jako reprezentacja w ogóle nie istnieje (czterdzieste pierwsze miejsce w rankingu FIVB). Takimi popularnymi siatkarzami, którzy urodzili się na Ukrainie, a grają dla Rosji są: Pavel Moroz (atakujący, ur. w Czerwonogrodzie), Dimitrij Muserskij (środkowy, ur. w Makiejewce), Taras Chtiej (przyjmujący, ur. w Zaburzem), Nikolay Pavlov (atakajuący, ur. w Połtawie). W Rosji są nawet przepisy, które regulują liczbę „naturalizowanych” siatkarzy grających w reprezentacji (2 takich siatkarzy może dostać powołanie na kadrę).
W Polsce najbardziej znanymi ukraińskimi siatkarzami są: Serhij Kapelus i Jurij Gladyr, ponieważ występują w Pluslidze (polskiej ekstraklasie siatkówki mężczyzn).
Serhij Kapelus gra na pozycji przyjmującego, jest dwukrotnym wicemistrzem Ukrainy, od 2008 roku gra na parkietach polskiej ligi, najbardziej zabłysnął swoją grą, gdy był zawodnikiem ZAKS-y Kędzierzyn Koźle, gdzie grał w latach 2011 – 2013. Od 2014 gra w BBTS Bielsko – Białej.
Jurij Gladyr gra na pozycji środkowego, od 2009 roku jest związany z ZAKS-ą Kędzierzyn – Koźle. 14 stycznia 2013 roku odebrał polskie obywatelstwo. Przez te wszystkie lata Jurij stanowił o sile zespołu z Kędzierzyna. Niedawno gruchnęła informacja o rozwiązaniu umowy z Gladyrem ze względu na zmianę przepisów obowiązującyh w PlusLidze. Według tych przepisów Jurij będzie traktowany jako obcokrajowiec. bez względu na polskie obywatelstwo, ponieważ jego macierzystą federacją siatkówki była federacja ukraińska. W Polsce, w sezonie klubowym obowiązują przepisy, które ograniczają ilość zawodników występujących na boisku do trzech, w związku z tym Jurij stałby się zawodnikiem niegrającym w Kędzierzynie (ponieważ inni siatkarze zagraniczni stanowią o sile zespołu).
Ważniejszą rolę na Ukrainie odgrywa piłka nożna, ponieważ ukraińska ukraińska, męska reprezentacja piłki nożnej dość regularnie pojawia się na międzynarodowych turniejach (za chwilę zagrają w grupie z Polakami na Mistrzostwach Europy we Francji).
[1]Uniwersjada – międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe organizowane co dwa lata w cyklu letnim i zimowym, zawody organizowane są przez Międzynarodową Organizację Sportu Akademickiego.
[2]FIVB – Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej z siedzibą w Lozannie