Twierdza w Chocimiu

                                                            Twierdza w Chocimiu

chocim nr11

 

Magdalena Kotowska

 

Będąc w Obwodzie Czerniowieckim warto odwiedzić twierdzę w Chocimu. Chocim to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części Ukrainy, położona w dolinie rzeki Dniestr około 35 km w kierunku południowym od Kamieńca Podolskiego i 62 km od Czerniowiec. 

 

chocim nr7

chocim nr6

 

chocim nr5chocim nr3

Miasto zostało założone w X wieku, zaś pierwszą murowaną twierdzę wzniesiono tu w połowie XIII wieku. Pierwsza większa przebudowa zamku miała miejsce w drugiej połowie XV wieku, kiedy to miasto znajdowało się pod panowaniem mołdawskiego księcia Stefana III Wielkiego (1433-1504).  Pod koniec XVI wieku, kiedy to Mołdawia stała się poddanym księstwem Imperium Osmańskiego, w murach twierdzy rozstawione zostały oddziały tureckich janczarów. W 1538 roku Chocim wraz z warownią zdobyty został przez wojska polskie. W kolejnych latach twierdza stała się przedmiotem zaciekłych bitew pomiędzy wojskami Rzeczypospolitej i armią turecką. Wtedy to na kartach historii Polski zapisały się dwa doniosłe zwycięstwa nad Turkami. (w 1621 i 1673 rok)  Na początku XIX wieku Chocim wraz z twierdzą włączony został do Rosji, a później Rumunii. Ostatecznie po drugiej wonie światowej miasto stało się częścią Ukrainy. W roku 2007 budowla została zaliczona do „siedmiu cudów Ukrainy„.

Dojeżdżając do twierdzy naszym oczom ukazuje się górzysty krajobraz upstrzony małymi domki z widokiem na dolinę rzeki. Przekraczając bramę prowadzącą do twierdzy podążamy połaciami ziemi mijając pozostałości kamienno-ziemnych umocnień, czy cerkiew.

chocim nr4

Na skraju usytuowane są obronne ściany zamku: groźne, przerażające, ozdobione czerwoną cegłą. Ich wysokość sięga 40 metrów, a dzięki ornamentowi, robią wrażenie monolitycznych i nadzwyczaj potężnych. Do wnętrza twierdzy wchodzimy przez drewniany most, odbudowany w 1969 roku. Wcześniej dziedziniec twierdzy składał się z dwóch, rozdzielonych kamienną ścianą części. Większa powierzchniowo część, z mieszkalnymi domami i studnią pośrodku, była przeznaczona dla garnizonu twierdzy. Mniejsza, dziedziniec między basztą północną i pałacem komendanta, dla dostojników cywilnych i wojskowych.

chocim nr1

Za bramą możemy podziwiać  pałac komendanta pokryty szachownicą z czerwonej cegły i białego kamienia. Zwracamy również uwagę na portale w stylu gotyckim , czy drewniane schody.

Na piętrze jednego z budynków możemy obejrzeć wystawy malarstwa, zbrojenia i innych ciekawych przedmiotów. W jednym z rogów twierdzy umieszczony jest niewielki budynek we wnętrzu, którego znajdują się maszyny do tortur. To tylko wzmaga w nas uczucie strachu, którego doświadczyliśmy przed przekroczeniem progu zamku.

chocim nr8

Poza częścią zabudowy naziemnej mamy możliwość spacerowania po dwóch piwnicach, w których kiedyś gromadzono broń i żywność. Sam pałac zbudowano w drugiej połowie XV wieku.

chocim nr9

 

Warto również zapoznać się z architekturą linii obronnej. Naszą uwagę zwracają baszty. Największa, północna, zbudowana jest na planie prostokąta o bokach 21 na 18 m. Oprócz wspomnianej, wznoszą się jeszcze cztery inne: nad bramą, wschodnia, komendancka i południowo-zachodnia. Największe wrażenie robi twierdza podziwiana z perspektywy jej podnóża. Wysoki, imponujących rozmiarów mur, wierze, elementy zamku. Z tego miejsca widok zamku tylko pogłębia w nas respekt i zachwyt nad zabytkiem. Przestaje zaskakiwać fakt, że twierdza chocimska była trudna do zdobycia, a obecnie przyciąga każdego dnia wielu turystów.

 

Posted in Reportaże z Ukrainy.